Yeni Eğitim Sistemi: Yazı/Tura

Merhabalar,
Baştan söyleyeyim, eğer bir bilgisayar mühendisi yazısı bekliyorsanız,maalesef o başka bloglarda 🙂 Ben biraz içimde kalanları dillendirmek istiyorum. Yazılarımda her zaman teknik bir şey aramamak lazım o yüzden bu uyarıyı baştan yapayım.

“Bu konu nerden çıktı la?” diyorsanız -blogumu okuyanların yarısı Ankara’danmış,bu da demek oluyorki o: “LA” orada olacak.Çünkü Ankara’da 5+ yıl geçirmiş birinin virgül yerine “LA” kullanmaması pek mümkün değil.- Neyse bu konu şurdan çıktı:Son zamanlarda tüm eğitim sistemi baştan değişiyor, ve her Türk vatandaşı gibi benim de canımı sıkıyor. Bu konuya da biraz kendi açımdan yorum yapmak istedim.

Ben üniversite sınavının -ÖSS- tek sınav olduğu dönem sınava girenlerdenim, hatta liseye geçiş sınavı da “LGS” adında tek sınavdı. Bizden bir sene sonra 4 sınava filan çıktı üniversite sınavı. Aslında bu olay sınavların sayısı, isimlerinden çok daha ötesi. Evet ben eğitimci değilim ama bence benim de diyecek bir şeylerim olabilir, çünkü aşağıda anlatacağım olayı görmüş birinin iki laf etme hakkı vardır.

Geçenlerde TV izlerken, bir haber kanalında Milli Eğitim Bakanı’nın canlı yayınına denk geldim. Yeni sınav sisteminden bahsediyordu, yani konusu oydu ama pek bahsetmedi bence.

Şimdi işin en baştan girişi o kadar komikki; düşünün bir eğitim sistemi yapıyorsunuz, anlatıyorsunuz süper,şöyle eksikleri giderdik vs. diye. Aradan bir yıl geçiyor, yeni bir sisteme geçme kararı alıyorsunuz, ve bunu savunma şekliniz bir öncekini kötülemek üzerine. Yani ben bir eğitimci değilim ama çok basit bir kaç parametre öne sunarak bu işin olmayacağını söyleyebilirim. Biri bu, bir öncekini kötülemek.

İkinci bir nokta, şöyle bir cümle geçiyor: “Bir kaç sistem çıkardık üzerlerinde değerlendirme yapıyoruz, bakanlar kurulunda hangisi olacağına karar vereceğiz.”. Ya Allah için biri bana, Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı’nın bu konuya nasıl karar vereceğini anlatabilir mi?

Üçüncü ve son nokta ise şu; tamam bakanlar kurulu bir seçim yaptı. -Sanırım yazı/tura yoluyla; yoksa bütün dünyada kurgulanması yüzyıllar alan eğitim sistemine; Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı ile Milli Savunma Bakanı’nın aynı perspektifle bakışı ile karar verilmesi olası değil-. E peki tüm bu seçimden sonra -yaklaşık 1-2 ay sonra- Milli Eğitim Bakanlığı’nın çıkıp, “ya şurasını şöyle demiştik ama vazgeçtik şöyle olsun” demesine ne demeli?

Yani özetle şuna geleceğim: Bu konuda çıkıp bir sürü akademisyen, önemli adam yorum yazdı,makaleler yazıldı. Eksikler/hatalar bulundu. Kendinizi yormanıza gerek yoktu, lakin o kadar detaya girmeye bile gerek yok. Yukarıda yazdığım 3 basit sebeple bile halimiz ortada.

Biz şuan iş hayatına atılmış insanlar olarak, kardeşlerimize , çocuklarımıza üzülmekten başka yapacak bir şeyimiz yok. -Gerçi inşallah benim çocuğuma kadar, bu değişiklikler tur bindirmiş olur da benim girdiğim sisteme tekrar dönmüş olur. Bu hızla giderse iki tur bile bindirir.En azından kendi girdiğim sistemi biliyorum.-

Kalın sağlıcakla,
Sefa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir