Hadi Bitcoin ile Zengin Olalım – Nedir Bu Bitcoin?

Merhaba,
Yazıya başlamadan önce şunu söylemek isterim, “Herkes için Teknoloji” başlıklı bir yazı dizisine başlıyorum. Bu yazı ise bu serinin ilk yazısı. Amacım, teknolojileri bizim (teknoloji severler, teknoloji profesyonelleri vs.) tartıştığımız bildiğimiz hali ile değil de,herkesin anlayabileceği bir şekilde belki de biraz kendi alanımdan uzaklaşarak basitleştirerek açıklamak ve bu şekilde halk arasındaki sorulara kolay cevaplar verebilmek.

Bu kısa ön bilgiden sonra, ilk yazımızın konusu bitcoin ‘e dönelim. Bu yazıda bitcoin’in teknik detaylarından daha çok, “Bitcoin diye bir şey varmış, herkes alıyormuş zengin oluyormuş” cümlesine karşılık bir değer oluşturmaya çalışacağım.

Önce şurdan başlayalım. Yahu nedir bu Bitcoin?
Bitcoin; tüm dünyada geçecek, parayı devletlerin kontrolünden çıkarmayı hedefleyen , transferi kolay ve hızlı olan bir tür para birimi aslında. En azından çıkışındaki amaçlardan en önemlileri bunlar. Her şeyin internet üzerinden yapılmaya başlandığı bir devirde, neden cebimizde bozuk veya kağıt parayla gezelim ki? Mantıklı mı? Mantıklı. Yani Adana’da bir pazara da gitsek, Çin’de bir restorana da gitsek aynı parayla ödeme yapabiliyor olmamız önemli bir gelişme.
Ama dediğim gibi bu bitcoin’in çıkış amacı, her zaman herşey çıkış amacına uygun kullanılmıyor tabiki. Çünkü şuan bitcoin alsanız da para yerine çoğu yerde kullanamazsınız henüz öyle kabul edilmiş veya yaygın bir para birimi değil.

Ee ama bizim komşunun oğlu bin TL’ye bitcoin almış, 20 bin TL olmuş bir ayda?
Ben bitcoin değersiz demedim, sadece amacına uygun kullanılmıyor dedim. Şuan bitcoin para kazandırıyor mu? Evet. Hem de çok. Tam bir ay önce 10bin TL’lik bitcoin satın alsaydınız şuan 25bin TL’niz vardı. Ee o zaman bir saniye, bu nasıl para birimi? Şuan bitcoin’i bir para birimi olarak görmemek gerekiyor, şuan bitcoin almak, “belediyenin metro geleceğini ima ettiği bir yerden arsa almak” ile aynı şey. Yani o tarlayı bu söylenti yüzünden herkes alıyor, ve herkes oradan arsa almak istediği için o bölgenin fiyatları hergün artıyor, ama burdaki sorun şu; o bölgeye metro gelip gelmeyeceği veya ne zaman geleceği belli değil? Yani yarın bir yönetim değişikliği ile, arsanız çöp olabilir. Hah işte bitcoin almak şuan tam olarak bu, insanlar almak istediği için hergün fiyatı biraz daha artıyor, ama yarın hatta 1 saat sonra oraya koyduğunuz 10bin TL’nin 0 TL olmayacağının garantisi yok.

Yani sonuca gelirsek, bitcoin: internette bazı sitelerden satın alabildiğiniz bir yatırım aracı, farzedin ki internetten dolar alıyorsunuz ve istediğiniz zaman satabiliyorsunuz.Bitcoin’in 24 saat sürekli değişen bir fiyatı var, şuan 1 tane bitcoin almak için ortalama olarak 77bin TL ödemeniz gerekli. Ama güzel haber; istediğiniz kadar alabiliyorsunuz. Yani 100 TL’likte alabilirsiniz.

Benim acil 150 TL’ye ihtiyacım var diyen biri hemen girip 100 TL’ye bitcoin alıp bir kaç gün içinde 150 TL oluşunu izleyebilir 🙂 En azından şuanki yükseliş hızı bunu gösteriyor, çünkü herkes “o bölgeye metro yapılacağına” emin. O yüzden herkes almak istiyor. Ama bu tamamıyla internet üzerinde olan bir para olduğu için, çalınma ihtimali de var, başka türlü saldırılarla bir anda yok olma ihtimali de. Bu bir risk. Para kazanmak her zaman risk değil mi zaten?

Bir sonraki yazımda: Bitcoin En Kolay Nasıl Alınır? bunu yazacağım.

Orda görüşmek üzere,
Sefa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir