Geri Bak!

Merhaba,
Yine uzuuun bir ara vermiştim yazmaya, yine bir gece uyuyamayınca “dur bi blog yazayım” dedim.

Yazıya geçmeden şunu paylaşayım blogla ilgili en güzel gelişme bayadır almak isteyip alamadığım www.sefayilmaz.net alan adını almam oldu. Bundan sonra bu adresten devam ediciiz.

Konumuza dönelim şimdi.

-araya bir not düşeyim; arkada da Gaye Su Akyol çalabilir 🙂 –

Blogun okuyucu kitlesinin yaş ortalaması 26 civarı, bunu da göz önüne alarak başlıyorum.
Kendi hayatını sorgulama yaşı bayağı bir düştü, yani ben kimim? niye burdayım? ne yapacağım? ne olacak?.

Bunlar da en çok iş hayatıyla başlıyor, çünkü şunu farkediyorsunuz; “sabah uyan – işe git – akşam çık – yemek ye – uyu” bu denklem hayatınızın temelini oluşturuyor. Bir süre sonra insan bunları sorgulamaya başlıyor. “Ee?” diye başlıyor sorular.. “Hep böyle mi olacak yani?”.
Hep böyle mi olacak bilmiyorum ama en azından böyle olmamalı sanki. Mesela gecenin 3’ünde bana blog yazdıran da bu belki. Şimdi o denklemin “uyu-sabah uyan” kısmına bir küçük ekleme yapmış oldum.

Şimdi blog başlığı “Geri Bak!”, neden böyle hemen ona geleyim. Bu gece uyanınca yine bu denklemde kayboluyordum, sonra şöyle bir şey yaptım, döndüm ve geri baktım. Nerden geldim, neler yaptım, nerelerde ve kimlerle yaşadım. Geçen seneye değil, 20 sene öncesine döndüm. Tarih önemli bir bilim evet ama ben bunun kişisel tarih kısmıyla daha çok ilgileniyorum. Müthiş rahatlatıcı bir şey, insanı o karmaşadan, “Ee?” sorusundan kurtaran bir çözüm.

Niye biliyor musunuz? Çünkü insan şunu farkediyor; 10 sene önce, “ee ne olacak?” diye sorduğunuz ve cevabını verdiğiniz hiçbir şey, orda verdiğiniz cevapla aynı değil şu an.Yani belki yapamam dediğiniz her şeyi yaptınız veya yapacağım dediğiniz şeyler şu an bir konu bile değil. Arkada çalan şarkıda şöyle diyor Gaye: “Korkunun ecele faydası yok, yok, ölmenin de anlamı yok.”.

Kendine bir hedef koyup o doğrultuda gitmek en güzeli, ama bir de şunu fark etmek lazım; “Hayat kendi kendini yaşatıyor.” Ve bazen elden hiçbir şey gelmiyor. O yüzden “Geri Bak!”. 7 yıl önce düşündüğün yerde düşündüğün kişilerle düşündüğün hayatta mısın şu an? Belki daha iyisindesin, ama aynısında değilsin.

“Geri bak!” çünkü kendi tarihin sana en iyi yol gösterici, en kötü ihtimalle sana, hayatın tamamıyla senin kontrolünde olmadığını göstermesi açısından iyi bir pusula.

Bu gece durup geri baktım mesela, 15 sene önce bu tarihe döndüm. Bir baktımki, hayatımı değiştiren olayların olduğu bir dönemdeyim. Sonra yavaş yavaş bu güne geldim. Ne zaman, ne mekan elde tutulmuyormuş onu anladım. Sadece iyi insanları tutabilmek elimizde. Zaten dünyada da az kaldılar. Bazen böyle çok sevdiğim ve iyi olduklarından şüphem olmayan iki kişinin evlendiğini gördüğümde seviniyorum, biraz da iyiler çoğalsın yahu 🙂 Yoksa olmayacak yani. Yürümeyecek bu gemi.

Bu yazıyı biraz da buraya bir şeyler karalayayım ve bundan yıllar sonra yine bir gece uyuyamadığımda açıp, okuyup biraz da burdan geri bakayım diye yazdım. Belki bazılarınıza da geriye baktırdıysam bence yeterli.

Bir sonraki yazı büyük ihtimalle yaptığım işle ilgili olacak o yüzden; iç dökmeli, karalamalı bir yazı yazarak önce bir içimi boşatmam lazımdı.

-Şarkı önerisi: Gaye Su Akyol – Kendimin Efendisiyim Ben-

Kalın sağlıcakla,
Sefa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir